KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

 

Bohumil Edlmann CBPan Bohumil Edlmann se narodil 3. 10. 1931 a zemřel 16. 12. 2014.  Bohumil Edlmann barva

K jeho velkým láskám patřila auta a letadla. V patnácti letech, kdy se začal připravovat na kariéru automechanika se mu stal vážný úraz. V levé ruce mu explodovala nevybuchlá munice, pozústatek po 2. světové válce.

Po tomto úraze mu na levé ruce zústaly pouze malíček s prsteníčkem a část palce. Nakonec se tedy vyučil a pracoval jako retušér. Součástí jeho práce byla i tzv. americká retuš, tedy kresba specielní stříkací pistolí. Tuto dovednost později využil i při práci na stavbě kitů letadel.

V mládí se nejprve věnoval fotografování automobilových závodů a později, někdy v šedesátých letech začal se stavbou modelů letadel, převážně těch z období 2. světové války. V té době ještě byly v naší republice stavebnice špatně dostupné, tak využíval zahraničních cest svých známých a nebo musel vystát dlouhé fronty v Tuzexu. Modely si stavěl jen pro své potěšení, žádné soutěžní výstavy se nezúčastnil.

Přes svůj hendikep si postavil během života přes 150 modelů letadel.

 

Modeláři kroužku Křížem Krážem na Mistrovství republiky mládeže 2017

Letošní mistrovství republiky mládeže v plastikovém modelářství se konalo na Brněnském výstavišti ve dnech 16-17 června v rámci velké modelářské akce Modellbrno 2017. Na mistrovství se zúčastnilo přes 50 modelů od více než 25 soutěžících z celé republiky.

Mistrovství republiky je soutěž, ve které se modely boduje dle oficiálních pravidel Svazu modelářů české republiky, na rozdíl od tzv porovnávacích soutěží (což bylo Modellbrno), kde se hodnotí bez pravidel, pouze pohledovým systémem.

Číst dál: Modeláři kroužku Křížem Krážem na Mistrovství republiky mládeže 2017

Dne 23.6.2018 se náš klub zůčastnil oslav 90.let založení sboru dobrovolných hasičů Praha-Libuš.

Klub připravil prezentační stánek, kde byla malá výstava dětských modelů, a dále si zde děti mohli vyzkoušet stavbu modelu Fokker Dr. I. od společnosti EDUARD – MODEL ACCESSORIES, spol. s r.o. pod heslem „Zde učíme nejen holky lepit“.  V průběhu sobotního odpoledne zde bylo celkem dokončenou 14 modelů.

Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 2Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 4Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 5

Číst dál: Stánek na oslavách 90.let založení sboru dobrovolných hasičů Praha-Libuš

Nejeden rodič, ale i všichni vedoucí modelářských kroužků vám potvrdí, že není snadné ukázat dětem, že existují i jiné koníčky, než neustálá aktivita ve virtuální realitě. Jako jedna z nejlepších možností se jeví motivovat je radostí z výhry. To mohou zažít na modelářských soutěžích, jako je například Písnice Model Open pořádaná modelářským klubem KPM Křížem Krážem z. s. i za podpory tuzemské firmy Plastic Planet s. r. o.

Číst dál: Článek v Plastic Planet o PMO 2016