KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

 

GO Modelling 2019

Muzeum Historie vojenství Vídeň, 8-10.3.2019

Soutěž probíhá již řadu let ve vídeňském Arsenalu (Muzeum historie vojenství) ve Vídni. Pořadatelem je IPMS Austria a jedná se o národní mistrovství Rakouska. Je velmi originální tím, že je posazena do pro nás příbuzných prostor vojenského muzea.

Soutěže se kromě domácích klubů plastikových i jiných modelářů účastní také kluby z Německa, Itálie a letos i Francie. V místě je také řada obchodníků z oboru či burza pořádaná IPMS Austria. Podstatnou součástí celé akce je vlastní mistrovství, vyhlášené ve 33 kategoriích. Na vlastní akci je možné se dostat po zakoupení vstupenky do muzea, účast na mistrovství pak po uhrazení startovného. Každý kdo si koupil vstupenku, si mohl prohlédnout nejen vystavené modely, ale i velmi zajímavé vojenské historické muzeum a to včetně oddělené tankové haly. V muzeu na nás dýchá společná historie České republiky a Rakouska, která se zrcadlí ve jménech šlechtických rodů či velitelů armády jako maršál Radetzki, či známý generál Laudon.

Další zajímavou věcí byla možnost účastnit se hodnocení modelů, která byla nabídnuta rakouským kolegou Rainerem Seliskem. Hodnocení se zúčastnil vedoucí výpravy Petr Šámal. Každou kategorii hodnotí tři rozhodčí, kteří si své kategorie na briefingu vyberou (nesmí zde mít vlastní model) a to individuálně. Rozhodčí si určí tři modely dle svého uvážení a ty ohodnotí ve třech kolonkách: obecná úroveň stavby, detailovost a celkový dojem z modelu, body 1 až 5. Výsledky od všech rozhodčích se sečtou, při rovnosti bodů rozhoduje ředitel soutěžní části. Možná dobrý podnět pro hodnocení porovnávacích soutěží u nás. Hodnocení modelů je věnováno sobotní odpoledne.

Po dobu soutěže také probíhá řada workshopů na podiu v atriu muzea v 1. patře. V neděli v půl čtvrté pak na podiu prezident rakouského IPMS pan Reinhardt Pohl zahájil slavnostní vyhlášení soutěže za účasti profesionální speakerky a promítání vítězných modelů na velké plátno (byť pro nás s občas drobně zkomolenými příjmeními).

Naše 4 členná výprava dosáhla celkem 6-ti umístění a cen a rovněž prezentovala naší národní organizaci IPMS CZE působící v rámci Svazu modelářů České republiky, což byl hlavní cíl výjezdu.

Soutěž se všem reprezentantům moc líbila, snad až na nepřílišný dostatek světla v místnostech  vystavenými modely. Rozhodně můžeme tuto soutěž doporučit.

Tabulka vítězných modelářů

ocenění

kategorie

jméno

 

zlato

A6

Petr Šámal

HOS-4 Chickasaw

stříbro

MF5

Jakub Nedvěd

SU-85

stříbro

MF6

Jakub Nedvěd

T-34/85

stříbro

A3

Petr Šámal

F4F-4 Wildcat

stříbro

ZF3

Jan Tomášek

Velorex

oceněný

J

Šimon Vohlídka

P-47 Thunderbolt

Bohumil Edlmann CBPan Bohumil Edlmann se narodil 3. 10. 1931 a zemřel 16. 12. 2014.  Bohumil Edlmann barva

K jeho velkým láskám patřila auta a letadla. V patnácti letech, kdy se začal připravovat na kariéru automechanika se mu stal vážný úraz. V levé ruce mu explodovala nevybuchlá munice, pozústatek po 2. světové válce.

Po tomto úraze mu na levé ruce zústaly pouze malíček s prsteníčkem a část palce. Nakonec se tedy vyučil a pracoval jako retušér. Součástí jeho práce byla i tzv. americká retuš, tedy kresba specielní stříkací pistolí. Tuto dovednost později využil i při práci na stavbě kitů letadel.

V mládí se nejprve věnoval fotografování automobilových závodů a později, někdy v šedesátých letech začal se stavbou modelů letadel, převážně těch z období 2. světové války. V té době ještě byly v naší republice stavebnice špatně dostupné, tak využíval zahraničních cest svých známých a nebo musel vystát dlouhé fronty v Tuzexu. Modely si stavěl jen pro své potěšení, žádné soutěžní výstavy se nezúčastnil.

Přes svůj hendikep si postavil během života přes 150 modelů letadel.

 

Modeláři kroužku Křížem Krážem na Mistrovství republiky mládeže 2017

Letošní mistrovství republiky mládeže v plastikovém modelářství se konalo na Brněnském výstavišti ve dnech 16-17 června v rámci velké modelářské akce Modellbrno 2017. Na mistrovství se zúčastnilo přes 50 modelů od více než 25 soutěžících z celé republiky.

Mistrovství republiky je soutěž, ve které se modely boduje dle oficiálních pravidel Svazu modelářů české republiky, na rozdíl od tzv porovnávacích soutěží (což bylo Modellbrno), kde se hodnotí bez pravidel, pouze pohledovým systémem.

Číst dál: Modeláři kroužku Křížem Krážem na Mistrovství republiky mládeže 2017

Dne 23.6.2018 se náš klub zůčastnil oslav 90.let založení sboru dobrovolných hasičů Praha-Libuš.

Klub připravil prezentační stánek, kde byla malá výstava dětských modelů, a dále si zde děti mohli vyzkoušet stavbu modelu Fokker Dr. I. od společnosti EDUARD – MODEL ACCESSORIES, spol. s r.o. pod heslem „Zde učíme nejen holky lepit“.  V průběhu sobotního odpoledne zde bylo celkem dokončenou 14 modelů.

Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 2Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 4Hasiči Libuš oslavy Novodvorská 23062018 5

Číst dál: Stánek na oslavách 90.let založení sboru dobrovolných hasičů Praha-Libuš